ארקס אבטחה - ביטחון ללא פשרות
חברת האבטחה המובילה בישראל

אבטחת מטוסים

* לתשומת לבכם – ארקס אבטחה אינה עוסקת בפועל באבטחת מטוסים. המאמר מביא הסבר/פירוט על התחום באופן כללי בלבד. אין טעם לפנות אלינו לעבודה במטוסים. עמכם הסליחה.

עולם האבטחה כולל בתוכו אתגרים רבים ומגוונים וזאת למול הצורך בקיום מתמיד של אבטחה במקומות רבים החשופים לפגיעות. אחד מהמקומות הבולטים בהם נדרשת אבטחה נוגע לנושא של אבטחת מטוסים.

בכל רגע נתון מתקיימים אלפי טיסות ברחבי העולם להם נקודות יציאה ויעדים מוגדרים. במטוסים אלו נמצאים עשרות עד מאות נוסעים המהווים לא פעם מטרה בעצמם או נמצאים במטוס המהווה כלי לפח"ע. נושא אבטחת המטוסים הינו חשוב והשאיפה היא להבטיח שהמטוסים הן בשדות התעופה והן באוויר יהיו מקום בטוח המשמש רבים להגיע ממקום אחד בעולם לזה האחר.

אבטחת מטוסים בשדה התעופה

אבטחת כל מטוס ומטוס צריכה להיעשות בכל רגע נתון. הכוונה היא שאבטחת מטוס אינה מסתיימת כשזה נוחת בשלום ביעדו. למערך האבטחה של שדה התעופה בכל מדינה קיימת האחריות לכל מטוס הנמצא בשדה התעופה, בין אם הוא זה עתה הגיע ונחת, בין אם הוא לפני טיסה ליעד אחר וכמובן כשהוא מחנה בשדה התעופה מספר ימים.

אבטחת מטוס

ניתן כמובן להבחין כיום עד כמה הדוקה רמת האבטחה בשדות תעופה רבים בעולם. בארה"ב הדבר קיבל משנה תוקף מאז אסון התאומים. חלק ממערך האבטחה בודק ביתר שאת את הנוסעים המגיעים והיוצאים זאת על מנת להבטיח ביטחון בשדה התעופה עצמו וכמובן להבטיח את בטחון הנוסעים במטוס עצמו.

המטוסים הנמצאים בחנייה בשדה התעופה עצמו מהווים מטרה בפני עצמה. קיימת חשיבות רבה עד מאוד למעגלי האבטחה החיצוניים של שדה התעופה. במסגרת מעגלים אלו חשוב להבטיח שהמטוסים הנמצאים בחנייה אל השדה אינם יהיו נגישים בשום רגע נתון לגורמי פח"ע. חשיבות רבה קיימת באותה אבטחה היקפית למול כך שלא פעם מדובר במרחבים רחבים ולכן ישנו צורך במערך אבטחה רב שאף נע על רכבים ונמצא בעמדות מפתח. הדבר מקבל כמובן משנה תוקף בשעות הליל.

החשש הגדול של חברות האבטחה נוגע לא פעם לעובדה שגורמי פח"ע יגיעו למטוס הממתין לטיסה ויצמידו לו חומרי חבלה אשר יופעלו מרחוק. בנוסף, חברות אבטחה שמות דגש נוסף גם על תצפיות במעגלים רחבים סביב שדה התעופה זאת למול החשש מגורמי פח"ע אשר יבחרו לפגוע בטילים מרחוק במטוסים שזה עתה המריאו ליעדם החדש.

אבטחה בגוף המטוס

אבטחת המטוסים אכן מתחילה בשדה התעופה עצמו אך בחלק מן המקרים חלה גם במטוס עצמו. למול כמות הטיסות הרבה הקיימת בכל רגע נתון מתקשות חברות התעופה עצמן להצמיד לכל טיסה מאבטחים. היכולת כן לעשות כך לבטח הייתה מצמצמת מקרים רבים של חטיפה או אירוע פח"ע בעת הטיסות עצמן.

עם זאת, מסגרות ביטחוניות וחברות אבטחה משתמשות במודיעין רב שמביא אותן לא פעם להחליט שבטיסות מסוימות כן יוצבו מאבטחים. בחלק מן המקרים מדובר על טיסות בהם נמצאת דמות ביטחונית או מדינית חשובה ויש רצון לא לקחת סיכון. במקרים רבים אחרים מדובר על מידע מודיעיני מסוים שהביא על ההחלטה בשימת מאבטח, כשבשאר המקרים מדובר גם על החלטה שרירותית המעניקה ביטחון רב לנוסעים ולצוות הטיסה.

בישראל חברות אבטחה מכירות את הצורך הקיים בשיבוץ של מאבטחים סמויים במטוסים. אלו נראים כמו כל נוסע רגיל כמובן, זאת על מנת לא לעורר פחד וחשש בקרב הנוסעים האחרים, אך הם נושאים עימם אקדח על מנת שיוכלו להגיב אם יתבקשו.

מאבטחים סמויים במטוסים נחשבים למאבטחים איכותיים ובעלי ניסיון רב אשר הוכשרו לכך גם במסגרת גופי הביטחון במדינה. במסגרת אבטחת המטוס מצופה מן המאבטח להיות ער וערני לכל אורך הטיסה ולשים לב לכל המתרחש. ברוב המקרים תהה מצויה לצידו רשימת הנוסעים במטוס ומיקומם ואף הדגשים הביטחוניים החשובים לאותה טיסה.

במסגרת אבטחת מטוסים הציפייה מכל מאבטח בעת אירוע יוצא דופן היא לפעול בשיקול דעת רב ביותר. שימוש בכלי הנשק ייעשה באופן מושכל עד מאוד למול כך שמדובר בחלל צר שנמצא באוויר ובו מאות נוסעים. השאיפה של כל מאבטח היא בנטרול מהיר של הגורם המאיים זאת עד לנחיתה מהירה בשדה התעופה הקרוב על מנת להורידו מן המטוס כמה שיותר מהר.

שיתוף המאמר:

צרו איתנו קשר!

מה ללקוחות שלנו יש להגיד?

Anton Burkov
קרא עוד
אני ספק של החברה לא נתקלתי בעוד חברה אחראית ונוחה כסף בזמן תמיד מנהלים ברמה ממליץ לכולם
Yoff Rozov
קרא עוד
עובד עם חברת ARAKS זמן רב שירות ברמה גבוה ביותר מאבטחים מיומנים ומנומסים פוטרים כל נושא עם אוכלוסייה בעיתית, עם אוכלוסייה מעורבת ממליץ על החברה עם ברצונכם לשמור על רמת אבטחה בסטנדרטים גבוהים ושקט תעשייתי
SERGEY LITNOVETSKI
קרא עוד
I have been with this company for 11 years. Almost from its inception. Great guys. Always responsive and most importantly honest.
Roy Cohen
קרא עוד
אני עובד עם ארקס כבר מעל 4 שנים, תענוג לעשות איתם עסקים. המאבטחים מקצועיים ורציניים, ההמהלה זמינה תמיד לכל בעיות ובלת״מים שאני מפיל עליהם.
Eddi Engulatov
קרא עוד
קיבלנו שירות מצויין👌👌👌 תודה רבה
אדיר חנניה
קרא עוד
חברה ברמה גבוהה מאוד מומלץ בחום צוות מקצועי ומיומן ביותר
הקודם
הבא
דילוג לתוכן