ארקס אבטחה - ביטחון ללא פשרות
חברת האבטחה המובילה בישראל

אבטחת מתקנים אסטרטגיים

בישראל, כמו בכל מדינה אחרת בעולם, ישנם מתקנים ומקומות המוגדרים כבעלי חשיבות אסטרטגית לביטחון המדינה. מקומות אלו לא חייבים להיות בסיסים צבאיים, מפעלי טקסטיל מסתוריים אי שם בנגב או מוסדות ממשלתיים וסמליים, אלא יכולים להיות גם מפעלים המייצרים פריטים רגישים המיועדים לתעשיות שונות, צינורות גז ונפט שעוברים בנקודות רגישות ועוד כהנה וכהנה מקומות ואתרים אשר, כפי שנהוג לומר, השתיקה יפה להם ולגביהם. מקומות מעין אלו דורשים אבטחה היקפית והגנה מסביב לשעון על מנת למנוע ניסיונות איסוף מל"מ (מידע לפני מבצע), ניסיונות פיגוע וגרימת נזק שתוצאותיו תהיינה משמעותיות ובעלות השפעה שלילית לאורך זמן ולכן יש צורך בגיוס ובהכשרת מאבטחים שיתמחו בתחום של אבטחת מתקנים אסטרטגיים.

אבטחת מתקנים אסטרטגיים

מהו מתקן אסטרטגי?

על פי הצעת חוק אבטחת מתקנים אסטרטגיים משנת 2006, שהגישו חברי הכנסת דאז אריה אלדד ואפרים סנה, הגדרת מתקנים אסטרטגיים היא מתקנים שפגיעה בהם עלולה להביא לפגיעה המונית בנפש, לפגיעה חמורה ביותר ברכוש או בתשתית, לפגיעה חמורה בביטחון המדינה או בסמלי השלטון, או לשיבוש מנגנוני השלטון. מכיוון שחלק מהמתקנים הללו בבעלות פרטית ולא בבעלות ממשלתית, היה צורך ביצירת מנגנון חוקי על מנת לחייב את בעלי המתקנים הרגישים להציב שמירה מיוחדת וייעודית על המתקנים הללו, למרות שבאופן הגיוני, האינטרס של הבעלים הפרטיים להגן ולאבטח את מתקניהם אמור להיות גבוה לא פחות מהאינטרס הלאומי, ועדיין, התחושה הייתה כי מדובר על מצב רגיש מכדי להסתמך על רצונו הטוב של השוק הפרטי ועל מחויבותו לאבטחת מתקנים אסטרטגיים בבעלותו. מכיוון שלצבא, למשטרה ולמתקנים בעלי סיווג בטחוני גבוה ישנם מאבטחים מיוחדים, בדרך כלל חיילים בשירות חובה, הרי שלמתקנים בבעלות פרטית יש צורך במציאת חברות אבטחה מקצועיות המסוגלות לספק להם מאבטחים מיומנים ומנוסים, מערכות הגנה סביבתית והיקפית ואת כל הדרוש על מנת לשמור על המתקן ועל מה שמצוי בו.

מה נדרש ממאבטחי מתקנים אסטרטגיים?

אבטחת מתקנים אסטרטגיים, כאמור, דורשת סוג מסוים של אופי ויכולות מצד המאבטח הבודד. בניגוד למתקן "סטנדרטי", בו רמת הכוננות היא לא הגבוהה ביותר, במתקן שמוגדר כבעל חשיבות אסטרטגית, פועלים תמיד תחת הרמה המודיעינית והביטחונית הגבוהה ביותר, ולכן רמת הערנות, היכולת לזהות כשלים, חשודים ותרחישים אפשריים חייבים להיות בראש מעייניו של מי שעוסק בתחום של אבטחת מתקנים אסטרטגיים. על המאבטח להיות כשיר מבחינת ירי, קרב מגע, נטרול חשודים וזיהוי סימנים מחשידים בקרב בני אדם, כבודה והתנהגויות ולכן עליו להיות גם מקצועי ומיומן בתחום של פסיכולוגיה התנהגותית.  אבטחת מתקנים אסטרטגיים דורשת גיוס והכשרת מאבטחים בעלי עבר קרבי ללא רבב, אנשים שעוברים קורסים, הכשרות, הדרכות ורענונים קבועים ותכופים בהם הם לומדים ומתרגלים תרחישים ואופציות הגנה חדשות (תשאלו את מאבטחי ארקס…), לומדים על טקטיקות וטכנולוגיות חדשות שעלולות להיות אצל האויב ומסתייעים במערכת הגנה היקפית דרך מוקד מאויש במשך כל שעות היממה ולאורך כל ימות השנה.

לסיכום – חשוב לומר ולהזכיר כי כל ניסיון להוריד מחשיבות האבטחה במתקן וכל הקלת ראש בנושא זה עלולים לגרום לנזק שתוצאותיו ישליכו לא רק על המתקן, על מה שנמצא בו ועל מי שנמצא בו, אלא על הביטחון הלאומי ועל הלך הרוח הציבורי לאורך שנים רבות, אבטחת מתקנים אסטרטגיים היא מקצוע לכל דבר ויש צורך במקצוענים אמיתיים על מנת לשמור ולהגן כראוי על מקומות מעין אלה.

שיתוף המאמר:

צרו איתנו קשר!

מה ללקוחות שלנו יש להגיד?

Anton Burkov
קרא עוד
אני ספק של החברה לא נתקלתי בעוד חברה אחראית ונוחה כסף בזמן תמיד מנהלים ברמה ממליץ לכולם
Yoff Rozov
קרא עוד
עובד עם חברת ARAKS זמן רב שירות ברמה גבוה ביותר מאבטחים מיומנים ומנומסים פוטרים כל נושא עם אוכלוסייה בעיתית, עם אוכלוסייה מעורבת ממליץ על החברה עם ברצונכם לשמור על רמת אבטחה בסטנדרטים גבוהים ושקט תעשייתי
SERGEY LITNOVETSKI
קרא עוד
I have been with this company for 11 years. Almost from its inception. Great guys. Always responsive and most importantly honest.
Roy Cohen
קרא עוד
אני עובד עם ארקס כבר מעל 4 שנים, תענוג לעשות איתם עסקים. המאבטחים מקצועיים ורציניים, ההמהלה זמינה תמיד לכל בעיות ובלת״מים שאני מפיל עליהם.
Eddi Engulatov
קרא עוד
קיבלנו שירות מצויין👌👌👌 תודה רבה
אדיר חנניה
קרא עוד
חברה ברמה גבוהה מאוד מומלץ בחום צוות מקצועי ומיומן ביותר
הקודם
הבא
דילוג לתוכן