ארקס אבטחה - ביטחון ללא פשרות
חברת האבטחה המובילה בישראל

חברת האבטחה כזרוע תומכת לכוחות הביטחון

במדינה מתוקנת, מדינת חוק וסדר, ישנה הפרדה ברורה ומוחלטת בין הסמכות האזרחית להפעיל כוח ואלימות כנגד אדם או קבוצה לבין הסמכות של המדינה, הריבון, לעשות כך. בעצם הגדרת המדינה כסמכות היחידה והבלעדית להפעיל אלימות כנגד אזרחיה, תושביה והשוהים בה מסיבות שונות אפשר למצוא עדות לכך שמה שמותר לגופי אכיפת חוק כמו משטרה ובית משפט אסור בתכלית האיסור לגוף פרטי כמו חברת אבטחה או לאדם פרטי המבקש להפעיל סמכות או כוח כלפי אחרים.

עם זאת, ברור כי מעת לעת ובהתאם לנסיבות זמן, מקום ואירוע, אין לאדם הפרטי שום ברירה אלא להתערב ולבצע אקט אלים בשביל למנוע אלימות, פשע או נזק משמעותי לאדם אחר והדבר מעוגן במה שמכונה באירופה ובארה"ב חוק "השומרוני הטוב" ובישראל חוק "לא תעמוד על דם רעך-1998". בעוד שחוק השומרוני הטוב מגן מתביעות על אדם המושיט עזרה לאדם אחר הנמצא בסכנה ולא מאפשר לתבוע אדם שמושיט עזרה, אף אם הגישה לא נכון ומטרתו של החוק היא להתמודד עם חוסר נכונותם של אנשים להגיש עזרה בשל החשש שיתבעו, הרי שהחוק הישראלי הינו חוק המחייב סיוע לאדם הנמצא במצוקה והקובע כי המשתמט מן החובה עובר על דיני העונשין.

עזרת חברות אבטחה לכוחות הביטחון

מה בין חוק זה לחברת אבטחה פרטית?

מאבטח, מעצם טבעו ומקצועו, משמש כסוג של מגן אנושי לכל ניסיון פגיעה או גרימת נזק למקום, לסביבה או לאישיות שהוא אמור להגן עליהם וכאשר מדובר על מאבטח העובד במסגרת חברת אבטחה מורשית, מוסמכת ובעלת רישיון "מפעל ראוי" הרי שהוא גם עובר הכשרות ורענונים תקופתיים המאפשרים לו לשאת נשק ולקבל סמכויות מניעה, אכיפה ועיכוב במתקן שלו ובסביבה המיידית שלו. במסגרת סמכויות אלו נאלץ, לעיתים, המאבטח למנוע בכוח כניסת אובייקט למתקן, להוציא מהמתקן אדם או להשתלט, בכוח פיזי סביר, על מצב של אלימות או התלהמות יצרים, וכל אלו הם מצבים שבאופן רגיל ונורמטיבי אינם מורשים לאזרחים מן היישוב אלא רק למשטרת ישראל או לגורמי אכיפת חוק מקבילים. המאבטחים במתקן, וחברת האבטחה, במקרים אלו, משמשים כסוג של זרוע תומכת לכוחות הביטחון והשיטור ומאפשרים את מניעת התדרדרות המצב ואת גרימת הנזק לבלתי מעורבים השוהים במתקן.

במקרים רבים, כמו במשחקי כדורגל וכדורסל, למשל, משמשים מאבטחים ושוטרים כסוג של איזונים ובלמים וכמשלימים אלו את עבודתם של אלו. ההנחה הרווחת היא שנוכחותם של שוטרים היא אמנם מרתיעה יותר אך סמכויות האכיפה שלהם במצבים שאינם נמצאים בפן המובהק של העבירות הפליליות הן מוגבלות יותר מאלו של מאבטחים אזרחיים וכי דווקא נוכחות של מאבטחי חברות אבטחה מקצועיות מאפשרת שליטה טובה יותר בקהל ובסביבה.

התמיכה של אנשי, ושל חברות, אבטחה בכוחות השיטור והביטחון, אינה מוגבלת רק לזמנים של שגרה או של התפתחות אלימה בפן האזרחי אלא גם במצבי חירום ביטחוני, בהם לכל אדם חמוש, מיומן ובעל ידע בניהול מצבי אבטחה שונים יש את היכולת לסייע, לנטרל ולצמצם את הפגיעה באזרחים עד להגעת כוחות הביטחון וגם בזמן שהם נמצאים ומתחילים לפעול כנגד האיום לשם נטרולו והחזרת מצב השגרה.

היכולת של המאבטח המקצועי, ביחד עם האישור החוקי הניתן לכל אדם שנוכח בעת ביצוע פשע לעשות כמיטב יכולתו על מנת למנוע את התמשכות הסיטואציה, מהווים סוג של זרוע תומכת ועזרה ראשונה לכוחות הביטחון, ולעיתים מחליפה אותו בזמן אמת בהיותה זמינה יותר למקום ההתרחשות ובעלת כוח האדם הראוי להתמודדות בסוגיות ביטחון.

למאמר בדבר מקומן ההולך וגובר של חברות אבטחה על חשבון המשטרה – לחצו כאן.

שיתוף המאמר:

צרו איתנו קשר!

מה ללקוחות שלנו יש להגיד?

Anton Burkov
קרא עוד
אני ספק של החברה לא נתקלתי בעוד חברה אחראית ונוחה כסף בזמן תמיד מנהלים ברמה ממליץ לכולם
Yoff Rozov
קרא עוד
עובד עם חברת ARAKS זמן רב שירות ברמה גבוה ביותר מאבטחים מיומנים ומנומסים פוטרים כל נושא עם אוכלוסייה בעיתית, עם אוכלוסייה מעורבת ממליץ על החברה עם ברצונכם לשמור על רמת אבטחה בסטנדרטים גבוהים ושקט תעשייתי
SERGEY LITNOVETSKI
קרא עוד
I have been with this company for 11 years. Almost from its inception. Great guys. Always responsive and most importantly honest.
Roy Cohen
קרא עוד
אני עובד עם ארקס כבר מעל 4 שנים, תענוג לעשות איתם עסקים. המאבטחים מקצועיים ורציניים, ההמהלה זמינה תמיד לכל בעיות ובלת״מים שאני מפיל עליהם.
Eddi Engulatov
קרא עוד
קיבלנו שירות מצויין👌👌👌 תודה רבה
אדיר חנניה
קרא עוד
חברה ברמה גבוהה מאוד מומלץ בחום צוות מקצועי ומיומן ביותר
הקודם
הבא
דילוג לתוכן