ארקס אבטחה - ביטחון ללא פשרות
חברת האבטחה המובילה בישראל

סדרנים במגרשי הספורט – סיכונים ואחריות

מגרשי הכדורגל בישראל הפכו בעשור האחרון לזירת קטטות, התלהמות ו"סגירת חשבונות" עם אוהדי הקבוצה היריבה. גם במשחקי כדורסל וענפי ספורט אחרים נרשם גידול מדאיג במספר המהומות והתלהטות הרוחות ועל הסדרנים המפקחים על הסדר באירועי ספורט נוספה מידת סיכון לא מועטה.

מי הם אותם הסדרנים במגרשי הספורט ובמה כרוכה עבודתם?

מתח במגרש – עבודה קשה לסדרנים

הפרות הסדר במגרשי הספורט בישראל הפכו כמעט לעניין שבשגרה. בסוף שנת 2007 במהלך משחק כדורסל במלחה, בין הפועל חולון להפועל ירושלים – הושלך חזיז כדקה וחצי לפני סיום המשחק. החזיז נזרק מהיציע לעבר הספסל של הפועל חולון. את החזיז הרים המאבטח במגרש, יואב גליצנשטיין במטרה להרחיקו. החזיז התפוצץ בידיו וגרם לקטיעת שתיים מאצבעותיו.

בנובמבר 2014 במהלך הדרבי התל אביבי – התפרץ אוהד למגרש ובעט בקשר ערן זהבי שהגיב בחזרה. במשך עשר דקות בהן סירב זהבי לצאת מהמגרש הוא ספג חפצים שהושלכו לעברו. המצב אילץ את מאבטחי וסדרני המשחק לפנות את זהב מהמשחק כשהם מגנים עליו בגופם. המשחק הופסק ולא חודש. בנוסף הוצבה שמירה צמודה 24/7 על שחקן הכדורגל ובני משפחתו.

סדרנים במגרשי ספורט

יצוין כי לא מכבר, במשחק בין הפועל ירושלים לראשון לציון התפתחו מהומות וקטטות במגרש כאשר האוהדים לא נענו להנחיות הסדרנים. מי שסייע להפריד בין המתקוטטים היה אותו מאבטח שנפצע מספר שנים קודם לכן, יואב גליצנשטיין.

חוק איסור אלימות באירועי ספורט שנחקק בישראל בשנת 2007 נחקק במטרה לבטל את נוכחות המשטרה באירועי ספורט ובמקומה להציב באירועים אלו חברות אבטחה מקצועיות. אותן חברות, בעלות נסיון רב ואמונות על אבטחת אירועי ספורט, מספקות את כוח האדם הנדרש למגרש, כולל סדרנים, מנהלים ומאבטחים.

מדובר בעבודה שכרוכה בה אחריות רבה ולאור ההסלמה במגרשי הספורט, גם סכנות לא מעטות. לא די בכך, פעמים רבות מפנה הכעס ולהט היצרים אל הסדרנים עצמם שנתפסים בעיניהם של המתפרעים כגורם מעכב ומיותר.

במקרה של גליצנשטיין המאבטח הסתיים האירוע באצבעות קטועות ורק בזכות ערנות נמנע אסון כבד יותר, מאחר ובסמוך לאזור החזיז שהושלך ישבו ילדים. גם באירוע הכדורגל בו פינו מאבטחים את ערן זהבי מהמגרש והגנו עליו בגופם, הם אלו שספגו את החפצים שהושלכו לעברו מהיציע, חלקם נפצעו ונזקקו לטיפול.

לקיחת סיכונים ועירנות מוגברת

חברות אבטחה שלוקחות על עצמן את אבטחת אירועי הספורט השונים לוקחות בחשבון את העובדה כי מדובר באירועים טעונים ומתוחים, בהם בכל רגע נתון יכולים לצאת העניינים משליטה. הן מציבות בזירות אלו את מיטב המאבטחים והסדרנים, המוכשרים לגלות ערנות ולטפל במצבים קיצוניים. יחד עם זאת, לאור האירועים הקשים הפוקדים את זירת הספורט בישראל, נלקחים בחשבון תרחישים קשים ומופקים לקחים לגבי דרכי הפעולה האפשריות.

מדובר בעבודה שיש בה אחריות רבה על כלל השחקנים, על הצופים במשחק ועל שלומם של הסדרנים עצמם. ככל שהמשחק הא טעון יותר, כך גם מתעצמות הסכנות. זהו תחום רגיש ביותר מאחר ויש לבודד את המתפרעים משאר הצופים, מבלי לפגוע בהם, להתגבר על צפיפות רבה ולהשליט סדר בתנאים כמעט בלתי אפשריים.

מסיבות אלו ואחרות עושים בחברות האבטחה, דוגמת ארקס, כל מאמץ אפשרי כדי להדריך ולהכשיר את הסדרנים בעבודה מלאת האחריות והסיכונים הרבים, לתת להם את הכלים לזהות מבעוד מועד אפשרות לפורענות עוד בשלב ההתהוות שלה ולמצוא דרכים מתקדמות ואפקטיביות לשמירה על שלום המאובטחים.

שיתוף המאמר:

צרו איתנו קשר!

מה ללקוחות שלנו יש להגיד?

Anton Burkov
קרא עוד
אני ספק של החברה לא נתקלתי בעוד חברה אחראית ונוחה כסף בזמן תמיד מנהלים ברמה ממליץ לכולם
Yoff Rozov
קרא עוד
עובד עם חברת ARAKS זמן רב שירות ברמה גבוה ביותר מאבטחים מיומנים ומנומסים פוטרים כל נושא עם אוכלוסייה בעיתית, עם אוכלוסייה מעורבת ממליץ על החברה עם ברצונכם לשמור על רמת אבטחה בסטנדרטים גבוהים ושקט תעשייתי
SERGEY LITNOVETSKI
קרא עוד
I have been with this company for 11 years. Almost from its inception. Great guys. Always responsive and most importantly honest.
Roy Cohen
קרא עוד
אני עובד עם ארקס כבר מעל 4 שנים, תענוג לעשות איתם עסקים. המאבטחים מקצועיים ורציניים, ההמהלה זמינה תמיד לכל בעיות ובלת״מים שאני מפיל עליהם.
Eddi Engulatov
קרא עוד
קיבלנו שירות מצויין👌👌👌 תודה רבה
אדיר חנניה
קרא עוד
חברה ברמה גבוהה מאוד מומלץ בחום צוות מקצועי ומיומן ביותר
הקודם
הבא
דילוג לתוכן