ארקס אבטחה - ביטחון ללא פשרות
חברת האבטחה המובילה בישראל

אבטחה לאנשי ציבור בכירים

אבטחת נבחרי ציבור היא תחום שהולך והופך רגיש יותר ויותר, במיוחד בתקופה שלאחר רצח רבין וגם רצח השר רחבעם זאבי. בישראל, מי שאחראי על אבטחת אישים היא היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות של השב"כ. יחידת אבטחה זו של שירותי הבטחון הכללי, מספקת שירותי שמירה ואבטחה על נבחרי ציבור הנחשבים כ"סמלי מדינה". מה עושה שומר ראש של נבחר ציבור? מי שומר על הנשיא ועל רוה"מ, ומי שומר על נבחרי ציבור אחרים, ואיך?

שמירה צמודה לאישים

 היחידה המיוחדת של אגף האבטחה של השב"כ מספקת שירותי שמירה אישיים  לנבחרי ציבור שמוגדרים כסמלי מדינה. הכוונה היא לנשיא המדינה, ראש הממשלה, שרי בטחון ושרי חוץ, יו"ר הכנסת, ראש האופוזיציה וכן נשיא בית המשפט העליון. אישים אלו מקבלים, על פי תקן ממלכתיים שירותי שימירה אישית מטעם השב"כ, שאמנם לא מאבטח את יתר השרים והנבחרים אולם מתפקידו לדאוג לאבטחה ולסידורי האבטחה עם חברות אבטחה מעולות.

אבטחה לאנשי ציבור

אבטחת אישים מטעם השב"כ כוללת אימונים מקדימים מקיפים ביותר. למעשה, שומר ראש, או מאבטח אישים לא יוכל להתחיל לעסוק בתפקידו אלא רק לאחר שנה וחצי של אימונים הכוללים קרב מגע, אימוני כושר גופני, תרגולת ירי באש חיה, תרגולת לוחמה בטרור וכן קורס חובשים.

כאמור, השב"כ אמור לדאוג לאבטחה של כל נבחרי הציבור שאינם "סמלי מדינה" והוא מעמיד דרישות קפדניות ביותר מחברת האבטחה המספקת את השירותים הנדרשים.

קצת היסטוריה

 היחידה לאבטחת אישים הוקמה בשנת 1958  ונקראה "יחידת הליווי של ראש הממשלה". היא הוקמה  בעקבות אירוע השלכת רימון בכנסת בו נפצעו ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, ומספר שרים.

בעקבות רצח רבין הפכה האבטחה לצמודה מאד, קפדנית ביותר אולם מותנית בהסכמת הבכיר לאבטחה צמודה. למעשה, לאחר הרצח הוכנס תיקון להחלטת הממשלה לאבטח בכירים, הכולל אישור או וויתור רשמי על אבטחה צמודה. המקרה הבולט ביותר הוא רצח השר רחבעם זאבי בשנת 2001, זאת לאחר שהשר סירב בתוקף למאבטחים צמודים.

שומרי ראש

 אנשי ציבור בכירים לא כוללים רק בכירים מהמגזר הפוליטי. מדובר על בכירים במשק, כמו שופטים,יועצים, מנהלים בכירים של מוסדות ציבור וכדומה. לא אחת , ובשל תפקידם הרגיש, מקבלים אנשים אלו איומים על חייהם ונזקקים לשירותי אבטחה צמודים, שירותים שניתנים על ידי חברות אבטחה פרטיות, בעיקר מהסיבה כי היחידה לאבטחת אישים של שירות הבטחון הכללי לא יכולה לספק את השירות הזה, השמור רק לנבחרי ציבור מהמערך הממשלתי.

על אף תחושת הזוהר שאופפת את תחום האבטחה לאנשי ציבור בכירים, מדובר בתפקיד רגיש ומעורר דריכות בקרב המאבטחים. ככל שהדמות המדוברת היא בכירה יותר, כך עשויים להיות יותר איומים על חייה והצורך באבטחה צמודה ומקצועית הוא רב.

מאבטחים של אנשי ציבור בכירים הם דמויות מפתח בחברות האבטחה. מדובר ביוצאי יחידות קרביות, מאבטחים שעברו מיון וסינון קפדניים ביותר, הכשרות מיוחדות, מעשיות ותיאורטיות, ביניהן אימונים במטווחי נשק חי, אימוני קרב מגע, לימודי משא ומתן ופתרון משברים, אימונים גופניים בתנאים מחמירים, יכולת ניתוח תרחישים בזמן אמת ותגובה מהירה להם, מסירות ושקדנות. במקרים כאלו אין התפשרות על מצוינות וכן זמינות לליווי האישיות הבכירה, גם במהלך נסיעות ופגישות מחוץ לישראל, בביקורים רשמיים במדינות שונות, בנסיעות עסקיות ואפילו בזמן אירע או חופשה של האישיות המדוברת..

בידיים טובות

כדי להבטיח את הכיסוי המיטבי האבטחתי לאורך כל המשימה, מוקדשת תשומת לב מיוחדת לתכנון מפורט,  להכנות מוקדמות ולרענון נהלים, בתיאום מלא עם כל הגורמים הרלוונטיים. המקצועיות המלאה, הנסיון המבצעי הרב, ההכשרה המלאה והמקיפה, כל אלו מספקים מערך מקיף של אבטחת אנשי ציבור בכירים ועם עמידה בכל הסטנדרטים הנדרשים.

אבטחת אנשי ציבור בכירים נחלקת לאבטחה צמודה, כלומר שומר ראש צמוד המצוי במחיצת האישיות מהרגע בו היא יוצאת מהבית ועד שובה או אבטחה קבועה הכוללת גם שמירה על הבית וסביבתו, במשך עשרים וארבע שעות.

היכולות של שומרי הראש הינן מוכחות, גם במישור הפסיכולוגי וכמובן במישור הגופני ויכולות ההתמודדות במצבי משבר. המעמדים לעסוק באבטחת אנשי ציבור בכירים עוברים אימונים מפרכים, גם אם הם בעלי עבר צבאי או אחר מפואר, והמסלול שלהם הינו ללא פשרות, כולל סוגי נשק ושיטות ירי, חיפוש אחר מתנקשים, שיטות עבודה ונהלים, לוחמה מטווח קצר, תמרוני אבטחה ומילוט עוד.

שיתוף המאמר:

צרו איתנו קשר!

מה ללקוחות שלנו יש להגיד?

Anton Burkov
קרא עוד
אני ספק של החברה לא נתקלתי בעוד חברה אחראית ונוחה כסף בזמן תמיד מנהלים ברמה ממליץ לכולם
Yoff Rozov
קרא עוד
עובד עם חברת ARAKS זמן רב שירות ברמה גבוה ביותר מאבטחים מיומנים ומנומסים פוטרים כל נושא עם אוכלוסייה בעיתית, עם אוכלוסייה מעורבת ממליץ על החברה עם ברצונכם לשמור על רמת אבטחה בסטנדרטים גבוהים ושקט תעשייתי
SERGEY LITNOVETSKI
קרא עוד
I have been with this company for 11 years. Almost from its inception. Great guys. Always responsive and most importantly honest.
Roy Cohen
קרא עוד
אני עובד עם ארקס כבר מעל 4 שנים, תענוג לעשות איתם עסקים. המאבטחים מקצועיים ורציניים, ההמהלה זמינה תמיד לכל בעיות ובלת״מים שאני מפיל עליהם.
Eddi Engulatov
קרא עוד
קיבלנו שירות מצויין👌👌👌 תודה רבה
אדיר חנניה
קרא עוד
חברה ברמה גבוהה מאוד מומלץ בחום צוות מקצועי ומיומן ביותר
הקודם
הבא
דילוג לתוכן